En Etkili Boy Uzatma Yöntemleri

cerrahi boy uzatma yöntemleri
cerrahi boy uzatma yöntemleri

Tarihin en eski zamanlarından bu yana, uzun boylu olmak büyük bir avantaj olmuş ve en güçlü olanın hayatta kalması için çok arzu edilen ve gerekli bir özellik halini almıştır. Bu açıdan bakıldığında, evrimde hiçbir şeyin değişmediğini söylemek doğru olacaktır. Zaman geçtikçe ve medeniyetler geliştikçe, toplum uzun boylu insanları daha çok, kısa boylu insanları ise daha az kabul eder hale gelmiştir. 

Yaşlanmayı önleme, vücudu şekillendirme, yağlardan kurtulma ve insanların sahip olduklarını düşündükleri diğer kusurlar için günümüzde birçok sayıda estetik ameliyat mevcuttur. Uzun boy özelliğine bazı insanlar sahipken olmayanlar bunun hayalini kurmaktadır.  

Kısa Boylu Olmanın Dezavantajları

Kısa veya orta boylu insanlara uzun boylu insanların, zarar verecek, incitecek şeyler yapmalarına gayri resmi olarak “mogging” denir. Bu yapılan bir tür zorbalıktır. 

Ortalama boyda olan birçok insan boylarından memnundur. Bazı insanlar ise boylarından hoşlanmazlar, ancak bu konuda ne yapacaklarını veya işe yaramayan bilgiler dışında başka hangi seçeneklere sahip olduklarını bilmezler. Boylarından dolayı zorbalığa maruz kalan kişiler genellikle farklı uzunlukta uzuvları veya normal şekilde büyümelerini ve gelişmelerini zorlaştıran başka sağlık sorunları vardır. 

Mogging Belirtileri 

Uzun boylu insanların genellikle kendinden emin ve sorumluluk sahibi olarak görüldüğü bir dünyada yaşadığımızı söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak söz konusu mogging olduğunda, özgüven ve güç genellikle diğerlerinden daha iyi olma duygusundan beslenmektedir. Sizden daha kısa olan insanlardan sorumlu olma ihtiyacı en önemli özelliğidir ve bu durum her iki taraf içinde kötüdür. Mogging yapanlar dramatik ve kaba olan ve kendileri kadar uzun olmayan insanlardan daha iyi olduklarını düşünen kişilerdir. Kendilerini daha iyi hissetmek için başkalarına hakaret eder, onları rahatsız eder veya tehdit ederler. 

Birçok insanın görünüşleri ve boylarıyla ilgili, kendilerini ve bedenlerini kötü hissetmelerine neden olan sorunları vardır. Bu etkiler, boy konusunu çok hassas ve travmatik bir konu haline getiren sosyal medya tarafından daha da kötüleştirilmektedir. 

Kısa boylu olmanın bir diğer dezavantajı da diğer insanlarla konuşurken sürekli yukarı bakmak zorunda kalarak boyun ve omuz ağrısına sahip olmaktır. Ayrıca kısa boyluysanız büyük insan grupları aralarında kalmak ve müdahale edememek açısından korkutucu olabilir. Kıyafet alışverişi yapmak da genelde zordur çünkü kıyafetler ya çok uzun gelir veya çok kısa durur. 

Özetle, kişinin boyu zihni, sosyal hayatı ve bedeni üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir çocuk ve bir yetişkin olarak, kısa boylu olmak farklı zorluklarda olabilir.

Sonuçta boy, kişinin genel görünümüne katkıda bulunan birçok temel özellikten sadece biridir. Bazı insanlar nasıl daha uzun boylu olacaklarını bilmek isteseler de, güzellik her boyda bulunabilir. Ancak şu da bir gerçek ki kimse bir kafeye girip hoşlandığı birine “Uzaktan bakınca beyninden çok hoşlandım” demez.

Doğal Yollarla Boy Uzatma Yöntemleri  

İnternette hızlı boy uzatma yöntemleri olarak birçok kirli bilgi mevcut. Bu bilgi kirliliği yüzünden hala bazı insanlar daha uzun boylu olmanın yolunun esnemek ve belirli egzersizler yapmaktan geçtiğini düşünüyor. Bazı insanlar tırmanma ve asma egzersizlerinin, yüzmenin veya baş aşağı durmanın boyunuzun uzamasına yardımcı olacağını iddia ediyor. 

Ancak bu prosedürleri destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt mevcut değil. Bu egzersizlerden bazıları omurlar arasındaki disklerin gevşemesine yardımcı olabilir oysa bu geçici olarak doğal bir boy uzaması sağlar ve kalıcı değildir. Bu egzersizlerin kasları esnetme ile birlikte, kişinin gerçekten kalıcı bir şekilde uzadığını düşünmesine neden olabilir. Ancak hızlı boy uzatma teknikleri diye bir şey aslından yoktur.

Bununla birlikte, boyunuzu önemli ölçüde uzatabilecek tıbbi teknikler vardır. 

Bu teknikler “boy uzatma ameliyatı” olarak bilinir ve uzun yıllardır güvenle uygulanmaktadır. Yıllar önce boy uzatma ameliyatı olmuş binlerce insan bugün işlevsel ve iyi bir durumda hayatlarını sürdürmektedir. Kendi hastalarımızdan oluşan bazı başarı hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Nasıl Boy Uzatılır? Doğal Yöntemler

Boy uzatma yöntemleri
Boy uzatma yöntemleri

Eğer boyunuzdan memnun olmayan bir yetişkinseniz, doğal yollarla boy uzatma yöntemlerinden bazılarını aşağıda sıraladık: 

  • Düzgün Postür: Kötü bir duruş biçimi size birkaç santim boy kaybettirebilir. 
  • Topuklu ayakkabı veya ek parça koyma: Doğal yollarla boy uzatma yöntemi olarak kullanılabilecek başka bir teknik ise daha yüksek topuklu ayakkabı giymek veya ek parçalı ayakkabıları seçmektir.  
  • Kas geliştirmek için ağırlık kaldırmak: Genel olarak kendinizi kısa hissediyorsanız, kas kazanmak için ağırlık çalışmak daha güçlü ve kendinden emin görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. 

Bazı insanlar ise büyüme hormonu tedavisi (GH) ile boyunun uzatılabileceğini düşünmektedir. GH normal büyümeyen çocuklara yardımcı olabilirken, bu ilacın yetişkinlerde fayda sağlaması olası değildir. 

Bununla birlikte, boy uzatma prosedürlerinin yüksek maliyetleri nedeniyle, birçok kişi bu ameliyatı karşılayamaz. Wanna Be Taller Ekibi olarak, Türkiye’nin ve dünyanın hem tursitik hem de sağlık alanında önde gelen şehirlerinden biri olan İstanbul’u ziyaret ederken kaliteli ve profesyonel bir sağlık hizmetinden faydalanmanızı sağlamak ve sizi uygun fiyatlarla hayallerinize kavuşturmak tek hedefimiz.

18 Yaşından Sonra Boy Uzatma Yöntemleri

İnsanlar ne kadar iyi beslenirse beslensin, ne kadar egzersiz ve spor yaparsa yapsın ve ne kadar vitamin alırsa alsın, çoğu insanın büyümesi 18 veya 20 yaşından sonra durmaktadır. Boy platosunun nedeni kemikleriniz, özellikle de büyümenizdir. 

Epifiz plakları olarak da bilinen büyüme plakları, uzun kemiklerinizin uçlarına yakın özelleşmiş kıkırdak bölgeleridir. Büyüme plakaları hala aktif veya “açık” olduğunda, boy uzaması çoğunlukla uzun kemiklerinizin uzamasıyla ilgilidir. Ergenlik döneminin sonundaki hormonal değişiklikler büyüme plaklarının sertleşmesine veya “kapanmasına” yol açarak kemik uzamasının durmasına sebebiyet verir. 

Boy Uzatma Ameliyatı Yaş Sınırı

Boy uzatma ameliyatı yaş sınırı için temel faktör, ameliyatın nedenidir. Doğum anormalliklerini düzeltmek için yapılan tedavilerin çoğu mümkün olan en kısa sürede, genellikle yeni doğanlarda ve küçük çocuklarda gerçekleştirilir. Bu, gençken uygun büyümeyi sağlar ve kemiklerinin ve dokularının hızlı onarılmasından yararlanılır. Estetik boy uzatma ameliyatında ise durum farklıdır. Prosedür sadece estetik nedenlerle yapılıyorsa, minimum yaş hastanın büyüme plaklarının genişlemesinin ne zaman durduğuna göre belirlenir. Genellikle gençliğin sonundan yetişkinliğin başlangıcına kadar sürmektedir. Ve bu 18-25 yaş aralığına tekabül eder. 

Boy uzatma ameliyatı yaş sınırı temel nedeni, açık kemik büyüme plaklarına sahip hastaların doğal olarak kendilerini mutlu edecek bir uzunluğa kadar büyüyebilmeleridir. Eğer bu dönemde tatmin edici bir uzama gerçekleşmemiş ve ameliyat gerekiyorsa, kişinin hala büyümekte olup olmamasına bağlı olarak boy uzatmak için çeşitli yöntemler vardır. Çivi üzerinden uzatma (LON) veya PRECISE/STRYDE çivileme gibi tamamen ergin hastalarda kullanılan yöntemlerin, büyümekte olan hastalarda kullanılan yöntemlere göre genellikle daha kolay olduğunu ve iyileşmek için daha az zaman gerektirdiğini belirtmekte fayda var. 

Boy uzatma ameliyatı yaş sınırı
Boy uzatma ameliyatı yaş sınırı

Boy uzatma ameliyatı her yaşta yapılabilir, ancak cerrahlar hastanın kemik yoğunluğunu, kemik kalitesini ve kemik mineral yoğunluğunu değerlendirmelidir. Uzuv kemikleri, hastanın yaşından bağımsız olarak, ameliyattan sonra tekrar büyüyecek ve birleşecek kadar güçlü olmalıdır. Buna ek olarak, cerrahlar hastanın genel fiziksel gücünü, kırılganlığını ve iyileşmenin ne kadar süreceğini etkileyebilecek altta yatan sağlık sorunlarını da dikkate almalıdır. Sonuç olarak, genel olarak cerrahlar boy uzatma ameliyatının kemiklerin güç ve kalite kaybetmeye başlayabileceği 50 yaşından önce yapılmasını tavsiye etmektedir. 

Bununla birlikte, zayıf kemiklere sahip kişilerin bile boy uzatma ameliyatından faydalanabileceği unutulmamalıdır. Fiziksel kısıtlamalar fizyoterapi ve kemik büyümesini destekleyen bir diyetle telafi edilebilir.

Boy uzatma ameliyatı, istenen boyu kalıcı olarak elde etmek için tek seçenektir. Bunun dışında, kapalı büyüme plakları göz önüne alındığında, uzun vadeli sonuçlar sağlayabilecek hiçbir komplikasyonu da yoktur. Boy uzatma ameliyatına girmeden önce, prosedürü tam olarak anlamak için;

📓 Sitemizde ayrıntılı birçok bilgiye ulaşabilir, 

🏥 Ücretsiz online konsültasyon hizmetimizden yararlanabilir,

📹 YouTube kanalımızdan boy uzatma ameliyatı yöntemleri ile ilgili videolara kolayca ulaşabilirsiniz.

 

    Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.