Boy Uzatma Revizyon Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı Revizyon

Boy uzatma revizyon ameliyatı neden gerekir? Makalemizde revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulacak durumlar ve bunun sebepleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Boy uzatmada revizyon ameliyatı, yapılan önceki ameliyatın neden olduğu sorunları düzeltmek için hayati olabilir. Günümüzde burun ve meme gibi estetik operasyonlarda revizyon ameliyatı yapmak mümkünken son dönemlerde tekniğin gelişmesi ile çok sık yapılan boy uzatma ameliyatı sonrasında da bir komplikasyon veya hata sebepli revizyon ameliyatı uygulanmaktadır.

Ne yazık ki, boy uzatma ameliyatı geçiren herkes sonuçlardan memnun değildir. Daha da kötüsü, bazı hastalar ameliyat olmadan önceki durumlarından daha da zorlu bir sürece girebilmektedir. Bunun en büyük sebebi özellikle uzmanlığı ve eğitimi yeterli olmayan doktorların bu alanda işlemler yapması ve ameliyat sonrası hasta bakımı alanında kliniklerin yeterli özeni göstermemesidir.

Hangi durumlarda boy uzatma revizyon ameliyatı gereklidir?

Boy uzatma ameliyatı için seçtiğiniz cerrahın alanında yeterli bilgiye sahip olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Doktorun hastaya doğru rehberlik etmesi, hastaya güven aşılaması, bir ekip olarak başarıya ulaşmak için birlikte yürünmesi gereken bu yolculukta ameliyattan önce yüz yüze veya çevrimiçi konsültasyon ile doğru ve eksiksiz değerlendirme yapması gerekmektedir.

İşlem sonrasında sağlanması zaruri olan profesyonel sağlık bakımı da en az boy uzatma ameliyatı prosedürü kadar önemlidir. Ameliyat sonrası yetersiz sağlık bakımı, alanında uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan fizik tedavi ve steril olmayan koşullarda yapılan pansuman bakımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sık Rastlanan Boy Uzatma Revizyon Nedenleri

Vida Gevşemesi

Boy uzatma operasyonunda kullanılan vidaların, alanında uzman olmayan doktorlar tarafından uygun biçimde ayarlanmamış olması gevşeyen vidaların düzeltilmesi için revizyon prosedürü gerektirmektedir.

Deformite

Latince isimleri “Genu varum” ve “genu valgum” olan deformite biçimleri en yaygın uzuv deformitelerinden ikisidir. Bu durumun doğumda gelişmesi olası olduğu gibi kötü yapılmış bir boy uzatma ameliyatı sonucunda da gelişebilmektedir.

Genu varum

Genu varum, halk arasında genellikle “çarpık bacak” olarak bilinen uzuv deformitesi için kullanılan Latince bir terimdir. Bu deformite, alt bacağın içe doğru açılanması ve dizin dışa doğru bükülmesi olan varus deformitesi olarak kendini gösterir.

Genu valgum

Bir diğer yaygın uzuv deformitesi de “çarpık diz” olarak da bilinen genu valgumdur. Bunun tam tersi olan genu varum ise dizlerin açılmasına ve birbirine değmesine neden olur. Genu valgumu olan bir hasta ayaklarını birbirine dokundururken bacaklarını düzeltemez. Boy uzatma ameliyatı sebepli bu tür deformiteler ortaya çıkabilir. Bu gibi hayati hatalara sebebiyet vermemek adına boy uzatma ameliyatını sadece gerekli eğitim ve deneyime sahip ortopedi cerrahları uygulamalıdır.

Sinir hasarı

Boy uzatma prosedürü, bacak uzunluğu eşitsizliklerini düzeltmek ve boy uzatmak için sıklıkla kullanılan bir prosedürdür. Periferik sinir komplikasyonlarının bildirilen sıklığı %5-30 arasında değişim göstermektedir. Sinir hasar spesifik bir ameliyat hatasından kaynaklanabileceği gibi ameliyat sonrsı gerekli özen gösterilmediğinde sinirin aşırı gerilmesinden de kaynaklanabilir.

İntramedüller çivi kırılması

Proksimal femur kırıkları için intramedüller çivileme günümüzde uygulanan yaygın bir tedavi yöntemidir. Çivi kırılması genelde nadir görülür ancak özellikle yaşı ileri hastalarda revizyon cerrahisi gerektiren tehlikeli bir durumdur.

Kompartman Sendromu

Kompartman sendromunu görülen durumlarda tedavi için kullanılan cerrahi prosedür fasyotomi olarak da bilinir. Doğru ve detaylı şekilde takibi yapılmayan boy uzatma ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilen kompartman sendromu, ağrı, şişme ve gerginlik gibi semptomlara neden olur. Fasyotomi ameliyatının ardından uygulanacak doğru fizyoterapi, etkilenen bölgede mümkün olduğunca fazla fonksiyonun yeniden kazanılması için kritik öneme sahiptir.

Aşil Tendonu ve Hamstring Kaslarının Kısalması

Gözetim altında yapılmayan (veya doktorun yanlış bilgisiyle fazla yapılan) ve kontrolsüz biçimde hasta tarafından gereğinden fazla uygulanan uzatmalar tendon ve hamstring kısalığına neden olabilir. Boy uzatma ameliyatında günlük uzama milimetriktir. Doktor tarafından yanlış bilgilendirme veya hastanın izin verilenden fazla uzatma yapması ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bacak Boyu Farklılığı

Bacak boyu farklılığı hastada rahatsızlığa neden olur ve hastanın normal hayatına dönmesini ciddi anlamda engeller. Profesyonel olarak yapılmayan boy uzatma ameliyatlarında da bacak boyu farklılıklarına ne yazık ki rastlanmaktadır.

Kemik Enfeksiyonu

Bakteriler, kemik enfeksiyonu nedenleri arasında en yaygın olanlarıdır. Ancak, mantar veya diğer patojenler tarafından da tetiklenebilirler. Bakteriler ve diğer mikroplar hastalıklı yüzeylerden, kaslardan veya tendonlardan kemiğe yayılabilir. Boy uzatma ameliyatında kemik enfeksiyonu nadir görülse de, uygun şekilde tedavi edilmezse ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Boy Uzatma Ekibi olarak en sık karşılaştığımız revizyon vakaları

 • Deformite
 • Yavaş kemik kaynaması
 • Bacak boyu farklılığı
 • Ameliyattan kaynaklı teknik hatalar (çivinin tam yerleştirilmemesi, kilitleme vidasının gevşek bırakılması, kasın fazla kesilmesi vb.
 • Aşil tendonu ve Hemstring kası kısalığı
 • Sinir hasarı

Kemik kaynaması ne kadar sürer?

Tipik olarak 1-2 yıl süren bu süreç istisnai durumlarda, genellikle genç hastalarımızda, 6-8 ayda tamamlanabilmektedir.

Karşılaştığımız Örnek Vakalar

Vaka 1:
42 yaşındaki Kanada asıllı hastamız kemik kaynamasının yavaşlığı şikayeti ile Boy Uzatma Ekibimize ulaştı. Hastanın boy uzatma ameliyatı sonrasında takibi ihmal edildiği için bu olası komplikasyon gözden kaçmıştı. Sonuç olarak hastanın kemik kaynaması uzun bir süre gecikmişti.

Tedavi:

Doktorumuz hastamızda kök hücre tedavisi kullandı ve 3 hafta içinde hızla gözle görülür bir kemik kaynaması elde edildi. Hastamızın kemik kaynamasındaki bu başarı, bir yıldan daha kısa bir sürede iyileşmesiyle sonuçlanacaktır.
Not: Hastanın sigara geçmişi bulunmadığı unutulmamalıdır.

Vaka 2:

27 yaşında olan kadın hastanın boyu çivi üzerinden uzatma yöntemi kullanılarak uzatılmıştır. Deformite ve aşil tendon kısalığı şikayeti ile bize gelen hastamızın bir bacağı kısaydı, her iki bacağında da deformite vardı ve topuk kalkıklığı mevcuttu.

Tedavi: 

Hasta, uzman ekibimizin fizyoterapistleri ile 3 haftalık bir fizik tedavi programına tabi tutuldu ve bacak deformitesi ameliyat sırasında düzeltildi. Aşil tendonlarına küçük kesiler atılarak uzama farkı telafi edildi.

 

Vaka 3:

22 yaşındaki kadın hastamız kliniğimize geldiğinde sol bacağında derisi son derece gergindi  ve şiddetli kas ağrıları yaşıyordu. Yapılan testler sonucunda hastaya akut kompartman sendromu teşhisi konuldu. Önceden ameliyatını gerçekleştiren doktorun hastaya bacağını günde 1 mm’den fazla uzatmasına izin vermiş olması kompartman sendromunun yanı sıra aşil tendonunun kısalmasına da neden olmuştu.

Tedavi:

Boy Uzatma Ekibi tetkikler sonucu bir çözüm olarak hastaya cerrahi bir müdahale gerçekleştirdi. Ameliyat sırasında hastamızın fasya kasları ve aşil tendonu gevşetildi ve hastanın sol bacağı yaklaşık 3 hafta alçıya alındı. Bu süre zarfında hastamız fizik tedavi gördü ve sonrasında sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

 

Revizyon Ameliyatından Nasıl Kaçınabiliriz?

Sağlığınızı ön planda tutan uzman ekibimiz, fizik tedavi ve ameliyat sonrası hasta bakım hizmetlerimizle, ameliyatınızdan mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için tüm detaylara dikkat ederek başarısız bir ameliyatın gerektireceği komplikasyonları ve boy uzatma revizyon ameliyatı riskini en aza indiriyoruz.

Sunduğumuz hizmetler;

 • Doktor ve diyetisyen eşliğinde size özel vitamin seti 
 • PRP Kök hücre tedavisi
 • Kişiselleştirilmiş fizik tedavi programı
 • Sıhhi koşullarda pansuman hizmeti
 • Diyetisyen Hizmeti

Kök Hücre Tedavisi ve Yararları

Kök hücre enjeksiyonu konusunda en önemli faydalardan biri, işlemin ardından ağrınızın azalmasıdır. Eklem ağrısı ve stres şikayetiniz varsa kök hücre tedavisi yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda azalan ağrı ile analjezik ilaçlara daha az bağımlı hale geleceksiniz. 

Kök hücre enjeksiyonu ek olarak eklem esnekliğini de artırmaktadır. Kök hücre enjeksiyonu, bir eklemi daha esnek hale getirerek ve hareket aralığını artırarak işlevini iyileştirir. Kök hücre tedavisi kolajen oluşumu konusunda da vücudu teşvik eder ve dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca, rejenerasyonu hızlandırarak, tedavi olan kemik ve ilgili yapıların iyileşmesini de destekleyecektir. Bu prosedür hızlı ve basit bir işlemdir, klinikte gerçekleştirilebilir.

Boy uzatma ameliyat sonucunda herhangi bir sorun yaşadıysanız, Boy Uzatma Ekibi olarak size en uygun revizyon işlemini kurgulamak için memnuniyetle yanınızda olacağız. Aklınıza gelen tüm soruların cevapları için bizimle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de boy uzatma ameliyatı fiyatları ve ameliyatla boy uzatma yöntemleri konusunda detaylı bilgi almak için blog sayfamızı ziyaret edebilir, +90 505 091 66 09  no’lu Whtsapp hattımızdan veya [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.