Boy Uzatma Ameliyatını SSK Karşılıyor mu?

Boy Uzatma Ameliyatını SSK Karşılıyor mu? sorusuna bu makalemizde deyineceğiz.

SSK Hangi Durumlarda Hastalıkları / Ameliyatları Karşılıyor?

SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) 1946 yılında faaliyete geçtiğinden beri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak 16 Mayıs 2016 tarihinden itibaren SSK – Bağkur ve emekli sandığının tek çatı altında idare edilmesi amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiştir. Boy Uzatma Ameliyatını SSK Karşılıyor mu? sorularına bu makalemizde deyineceğiz.

SSK neredeyse her hastalığınızın tedavisini anlaşmalı olduğu hastanelerde karşılayabilir. Ayrıca herhangi bir acil durumda (kaza, apandist patlaması gibi hayati önem taşıyan meselelerde) fark ücreti almadan tamamen ücretsiz bir şekilde hastaneden çıkabilirsiniz.

Peki Boy Uzatma Ameliyatını SSK Karşılıyor mu?

Aslında bu sorunun tam olarak evet veya hayır şeklinde bir yanıtı yok.  Şöyle açıklamak gerekirse, sadece güzellik ve estetik için boy uzatma ameliyatı olmak isteyenler için SSK kesinlikle hiçbir şekilde masrafları karşılamıyor. Fiziksel olarak günlük hayatınızı engelleyecek durumlarda (Cücelik, Bir bacağın diğerinden daha uzun veya daha kısa olması hali) SSK ameliyatı karşılıyor.

Kısaca zevk amaçlı yapılmadığı sürece bir sağlık problemi oluşturabilecek durumlar SSK tarafından karşılanıyor.

Hangi Durumlarda Boy Uzatma Ameliyatı Gerekebilir?

Küçük yaşta büyük bir travma geçirmiş çocuklarda, genetik rahatsızlıklarda boyunuz kısa kalmış olabilir veya genç yaşta kullanılan kalça protezi yüzünden bir bacağınız diğerinden daha kısa olabilir. Bu durumlarda boy uzatma ameliyatı tavsiye edilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yapılacak yere ve işleme bağlı olarak değişkenlik gösteren bu operasyonlarda süre 1.5 ile 4 saat arası değişiklik göstermektedir.

Boy Uzatma Ameliyatının Şartları Nelerdir?

Yaş bakımından en az 5, en fazla 45 yaş aralığı tavsiye edilir. 45 yaş ve sonrasında kemikler güçsüzleşeceğinden, yapılan operasyonun başarısız olma ihtimali yüksektir. Aşağıdaki hastalıklara sahip kişiler boy uzatma ameliyatı olmaları risklidir.

  • Diyabet,
  • Kalp yetmezliği,
  • Kanser

Ayrıca ameliyat olacak kişilerin sigara ve alkol kullanmaması gereklidir. İçeriğindeki maddeler kemiği zayıflatır, yapılan ameliyatı riskli hale getirir.

Boy Uzatma Ameliyatı Sonrasında Neler Olur?

Olduğunuz ameliyata bağlı olarak size istirahat raporu verilir. İşiniz eğer masa başı bir iş ise daha kısa sürede geri dönebilirsiniz fakat vücudunuzu zorlayacak bir işte çalışıyorsanız en azından bir süre geri dönmemeniz gerekir. Genellikle uzatma dönemi boyunca istirahat gerekir. Ortalama 7 gün hastanede kalırsınız sonrasında eve dönebilirsiniz.

 

Ameliyat sonrasında kemiğin kesilmesi ve yeni kemik oluşumunu tetiklemesi yüzünden bir süre ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuz size bir ağrı kesici verecektir.

Tabii ki sadece bıçak altına yatıp kalkmayla bitecek bir işlem değil. Dengeli ve düzenli beslenmeniz, başlarda kısa yürüyüşlere çıkmanız ve oldukça motive olmanız kemiklerinizin daha hızlı ve dayanıklı gelişmesini sağlar.

Boy Uzatma Ameliyatının Yan Etkileri

Her ameliyatın olduğu gibi boy uzatma ameliyatlarının da riskleri mevcuttur. Boy uzatma ameliyatının riskleri ise şu şekildedir:

  • Enfeksiyon,
  • Ödem,
  • Ameliyat bölgesinde kanama,
  • Kan birikmesi,
  • Morluklar,
  • Yürürken aksama gibi durumlar beklenmediktir. Bunlardan en az birini yaşarsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

+90 505 091 66 09 Telefon numarası üzerinden hasta yönlendirme danışmanı ile whatsapp veya sesli görüşme yoluyla irtibat kurabilir bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Boy uzatma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz ve boy uzatma egzersizleri ile ilgili “Boy Uzatma Egzersizleri” makalemize de göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir