Boy Uzatma Ameliyatında Kullanılan Malzemeler

Kemik kırıldığında, kırığı düzeltmek için alçıya alınırken boy uzatma işlemi çok daha ayrıntılı ve özel işlemler gerektirir. Boy uzatma ameliyatı, kemiği ayırarak ve kemik parçalarını çok yavaş bir şekilde uzaklaştırarak (ayırarak) çalışır, böylece boşlukta yeni kemik oluşmaya devam eder. Kemik bölümlerinin ayrılma işlemi başladıkça, kemik yenilenerek uzunluğun artmasına neden olur.

Uzatma işlemini gerçekleştiren cihaza fiksatör denir. Doktorlar, çeşitli fiksatörler kullanır ve bunlar iki kategoriye ayrılabilir: eksternal fiksatör ve dahili fiksatör veya implante edilebilir uzatma çivisi.

Harici fiksatörler, kemiğe teller ve pimlerle bağlanan cihazlardır. Eksternal fiksatör, ayrılmış kemiği destekleyen bir iskele gibi görünür ve hareket eder. Fiksatör, kemik bölümlerini ayırarak uzuvu mekanik olarak uzatır. İki tür eksternal fiksatör vardır: tek taraflı (ör. Modüler Ray Sistemi) ve dairesel (ör. İlizarov cihazı ve Taylor Spatial çerçeve).

Uzatma için dahili fiksatörler veya intramedüller çiviler de kullanılabilir. Fiksatörler , kemiğin ilik boşluğunun içine implante edilen dahili bir teleskopik çubuktur. Cihaz, bir antenin uzanma şekline benzer şekilde uzar. Çivi içindeki bir mıknatısı döndürmek için harici bir uzaktan kumanda kullanılır. Bu da, teleskopik çiviyi uzatan bir tahrik vidasını döndüren dişlileri döndürür.

Uzatma süreci iki aşamaya ayrılır:

 • Distraksiyon aşaması
 • Konsolidasyon aşaması.

Boy uzatma ameliyatı sırasında osteotomi yapılır. Osteotomi, kemiğin cerrahi olarak kesilmesidir. Kemik ayrıldıktan sonra fiksatör uygulanır.

Ameliyattan sonra çoğu hasta iki ila üç gün hastanede kalır ve yatarak rehabilitasyon ameliyattan sonraki gün başlar. Bu, hastaya yataktan kalkmayı, eklemlerini hareket ettirmeyi, yürüteç veya koltuk değneklerini kullanmayı, sandalyeye ve tuvalete gitmeye ve merdiven kullanmayı öğretmeyi içerir.

Uzatma ameliyattan birkaç gün ila bir hafta sonra başlayacaktır. Ameliyat sonrası ve uzamanın başlamasından önceki süre, gecikme süresi olarak bilinir. Kallusun (yeni kemik) kırılma yerinde oluşabilmesi için uzamadan önce birkaç gün beklemek gerekir.

Uzatma, eksternal fiksatör ile manuel olarak yapılır ve hız günde yaklaşık bir milimetredir (mm), ancak kemik ve yumuşak dokuların toleransına bağlı olarak daha yavaş veya daha hızlı olabilir. Uzatmayı daha yumuşak hale getirmek için, günde bir milimetre çeyrek milimetrelik artışlara bölünür. Ebeveynlere ve hastalara eksternal fiksatördeki distraksiyon çubuğunu günde dört kez çeyrek tur (1/4 mm) döndürmeleri öğretilir. Bu cihazla ile uzatma, harici bir uzaktan kumanda (ERC) cihazı kullanılarak yapılır. İlk hafta, ortopedik teknoloji uzmanları hastaya, aileye ve bakıcılara ERC cihazını nasıl kullanacakları konusunda eğitim verir.

Distraksiyon Aşaması

Distraksiyon aşaması kemiğin gerçek uzamasıdır ve uzatma aşaması olarak da bilinir. Bu süre boyunca, harici veya dahili fiksatör kemiği kademeli olarak günde yaklaşık bir milimetre uzatacaktır.

Hastalar tipik olarak hastaneden taburcu olduktan sonra ayakta fizik tedaviye başlar. Terapi, uzatma sürecinin kritik bir bileşenidir ve her gün gereklidir. Çoğu hasta haftada beş gün (Pazartesiden Cumaya; bazı durumlarda hafta sonu terapiside alınabilir) terapi yapar ve hafta sonları ebeveynleri ve bakıcıları ile evde egzersiz yapar. Ailelere ev egzersizlerinin nasıl yapılacağı öğretilir.

Başarılı bir uzatma sonucu için ev terapisine uyum çok önemlidir. Hasta ne kadar çok tedavi alırsa, fonksiyonel sonuç o kadar iyi ve çıkarıldıktan sonra rehabilitasyon daha hızlı olur. Çoğu ebeveyn ve bakıcı mükemmel terapistler olabilir.

Uzatma sırasında fizik tedavi, diğer ortopedik ameliyatlardan çok farklıdır. Çoğu ortopedik prosedürden sonra, hasta ameliyattan sonra en kötü halindedir ve yavaş yavaş iyileşir. Uzatmada hastalar ameliyattan bir hafta sonra en iyi halindedir. Kemikleri dikkati dağıldıkça, kaslar daha sıkı hale gelir ve eklemlerin hareket açıklığı sınırlanır. Bu anlamda hasta uzadıkça daha da kötüleşiyormuş gibi görünebilir.

Hasta uzatma işlemini tamamladıktan ve konsolidasyon aşamasına başladığında, norm Tüm kurtarma modeli devam ediyor. Uzatma sürecini, istenen uzunluk elde edilinceye kadar sonuçlanmayan, sürekli bir ameliyat olarak düşünmek faydalı olabilir.

Konsolidasyon Aşaması

Hasta istediği uzunluğa ulaştığında konsolidasyon aşamasına girer. Fiksatörde başka ayarlama yapılmaz. Fiksatör, yeni oluşan kemiğin sertleşmesine izin vermek için konsolidasyon aşamasının sonuna kadar kalacaktır. Eksternal fiksatörde geçen toplam sürenin çocuklarda her santimetre uzatma için yaklaşık 1 ay ve yetişkinler için santimetre başına 1.5 ila 2 ay (veya daha uzun) olduğu tahmin edilebilir. Toplam fiksatör süresi, distraksiyon ve konsolidasyon aşamaları arasında eşit olarak bölünür.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  4 Yorum

  • Fatih yeşil
   4 Ekim 2021, 00:34

   Fiyat bilgisi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı
    4 Ekim 2021, 11:40

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Kemal kılıç
   24 Temmuz 2021, 14:48

   19 yaşındayım boy 168 cm ben doktora gittim plaklar kapalı dedi ameliyatla 5 6 cm uzatma şansımız var mı riskleri ve maliyeti nelerdir bu süreçte beni neler bekliyor

   • Boy Ameliyatı - Admin
    29 Temmuz 2021, 10:42

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.