Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Ameliyatla kemiklerinizin arası açılarak kemiğin muhteşem özelliğinden faydalanılıp günlük 1 mm uzamanız sağlanır. Günden güne bacağınızın uzadığını siz de fark edeceksiniz, bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını, sizinse daha yüksekte olduğunuzu göreceksiniz. Bu değişimi çevrenizdekiler de fark edeceklerdir.

Bu yazımızda boy uzatma ameliyatı nedir sorunuza yönelik tüm merak ettiklerinize cevap bulabileceksiniz. Boy uzatma ameliyatı için kullanılan yöntemlerden tutun da sürecin nasıl geçtiğine ve bizim sunduğumuz hizmetlere kadar detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı İle Ne Kadar Uzanır?

Boy uzatma ameliyatı için ya üst ya da alt bacaktan ameliyat olarak uzama gerçekleştirilmektedir. Üst bacaktan olunan ameliyatta kırılan kemiğin adı femur, alt bacaktan ameliyat için kırılan kemiğin adıysa tibiadır. Boy uzatma ameliyatıyla en fazla kaç cm uzanır merak ediyorsanız, femurdan ameliyat olunduğunda maksimum 8 cm, tibiadan ameliyat olunduğundaysa maksimum 7 cm uzamaya ulaşılabilmektedir. Doktorumuzun önerisiyle hastanın kendi kemik ve kas uzama kapasitesine göre femurdan 6-8 cm arası, tibiadan 5-7 cm arası uzama sağlanmaktadır. İki ameliyatla ise 10-14 cm’e kadar boy uzaması sağlanabilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı Kaç Yaşında Olur?

Boy Uzatma Ameliyatı Kaç Yaşında Olur?

Büyüme Plakları Kapanmış Hastamızın X-Ray Görüntüleri

Bireyin boy uzama ameliyatı olabilmesi için büyüme plaklarının kapanmış olması gereklidir. Bu yüzden de ergenlik çağından sonra boy uzatma ameliyatı olunması en idealidir. Doktorumuz 20 yaşından itibaren hastaların boy uzama ameliyatı olabileceğini söylemektedir. Ameliyatı geçirmeye hazır olup olmadığınızı büyüme plaklarınızın durumuna bir X-Ray ile baktırarak öğrenebilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

a) İlizarov Yöntemi:

İlk bulunan yöntem ve en ucuz yöntemdir. Halkalı demirlerle bacağınıza ince çiviler geçirilir. Yeni yöntemlere göre enfeksiyon riski daha fazla ve konforu daha azdır, daha ağrılı bir sürece sahiptir. Artık kullanılmayan bir yöntemdir.

b) Intramedüller Yöntem (Precice2):

Precice yönteminde kemiğin içine motorlu çivi takılmaktadır. Dışarıdan bir şey belli olmaz. Uzaktan kumandayla uzamanız gerçekleşir. En konforlu yöntemdir. Ama özellikle uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Precice ayrıca en pahalı yöntemdir. Ayrıntılı bilgi için: Precice Yöntemi Hakkında Detaylar

c) Holyfix Yöntemi:

Bacağın sadece bir yönüne takılan bir cihaz kullanılır. İlizarova kıyasla daha konforludur ve enfeksiyon riski çok azdır. Fiyatı ise Ilizarov ve Fitbone yöntemleri arasındadır. Yani Ilizarov’dan pahalı Precice’dan ucuzdur. Yaklaşık 10 ayınızı ayırmanız önerilir. Günümüzde Holyfix yöntemi artık kullanılmamaktadır ancak ayrıntılı bilgi için: Holyfix Yöntemi Hakkında Detaylar

d) Kombine(LON) Yöntemi:

Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri - LON

Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldur. 3-4 ayda cihazdan kurtulur, 5-6 ayda iyice toparlanır ve 7-8 ayda normal hayata dönersiniz. Ayrıntılı bilgi için: Kombine Yöntem Hakkında Detaylar

Yöntemlerle ilgili daha detaylı bilgi için bakınız: Ameliyatla Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzama Ameliyatı Süreci ve Hizmetlerimiz

Ameliyat ve hastane süreciniz boyunca Boy Ameliyatı ekibi olarak yanınızdayız.

Hizmetlerimizi size kısaca özetlememiz gerekirse;

Öncelikle hasta temsilcimizle ücretsiz bir şekilde online yapacağınız görüşme sayesinde boy uzatma ameliyatıyla ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Daha sonra yaptığınız görüşme sonucunda ameliyata uygun olup olmadığınızı anlamak için ameliyatınızın yapılacağı Beykent Üniversite Hastesi’ne gelerek bazı klinik testlerin, kan testlerinin yapılması ve röntgeninizin çekilmesi gerekmektedir. Ameliyata uygun olduğunuz anlaşıldıktan sonra ameliyat tarihinize karar verilerek hastane süreciniz başlamaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatında Doktorun Önemi

Ameliyat sürecinde doktor seçimi de oldukça önemlidir. Doktorunuz kas esnekliğiniz ve kemik uygunluğunuza göre sizin için en konforlu yöntemi seçmenize ve potansiyelinize uygun şekilde uzamanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir uzama dönemi geçirmeniz uzama süreciniz bittikten sonra normal hayata geçişinizde kolaylık sağlayacaktır. Doktorumuz Yunus Öç ile güvenli ve sağlıklı bir süreç geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Kendisinin komplike boy uzatma ameliyatlarında 10 yıllık tecrübesi vardır. Doktorumuzla ilgili daha detaylı bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları

Boy uzatma ameliyatı 2022 fiyatları ameliyatı yapan doktora ve yönteme göre değişmektedir.
Bu bir ameliyat yöntemi olsa da sonuç itibariyle tamamen estetik bir ameliyattır. Boy Uzatma Ameliyatları biraz zaman alsa da en nihayetinde eski sağlığınıza kavuşur istediğiniz sporları yapabilirsiniz. İyileşme süresinin ne kadar olacağı gerçekleştireceğiniz yönteme göre değişir.
Boy uzatma ameliyatı fiyatları için detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Boy uzatma ameliyatı nedir sorusunun cevabı için daha fazla araştırma yapmalı ve karar verirken doktor ve yöntem konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  75 Yorum

  • Ömer
   30 Aralık 2020, 00:05

   Merhaba nişanlım 24 yasinda 151 boyunda en fazla nekadar surede nekadar uzar . Sağlıkçı oldugu için ayakta işine ne kadar süre sonra devam eder. Ve ortalama fiyat nekadar.

   • Boy Ameliyatı - Admin
    30 Aralık 2020, 10:51

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve fiyatlarıyla ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Mustafa
   16 Temmuz 2020, 23:35

   İyi günler diliyorum ben aktif olarak bi iste calisiyorum ve senelik iznime ayrilip bu ameliyati yapabilirim o da 20 gün. 20 gün sonra normal bi sekilde yuruyerek isimi yapabilir miyim? Yoksa kalkmamiz sakincali ve aylar alir mi?

   • Admin
    17 Temmuz 2020, 11:48

    merhabalar hayırlı günler.
    tek ameliyat ile:
    minimum 6 cm
    ortalama 7 cm
    maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.

    ortalama 7 cm üzerinden size süreci anlatıyorum:

    Boy uzatma ameliyatı büyüme plakları kapanmış kişilere uygulanıyor. Ameliyatla kemiklerinize uzatma cihazı takılıyor. Ve kemiğiniz bu ameliyatta uzayabilecegi bir noktadan kesiliyor. Ameliyat sonrası cihaz yardımıyla kemikleriniz her gün 1 mm aralanıyor. Ve vücut da kendi özelliği gereği açılan boşluğu yeni kemik dokusuyla dolduruyor. Böylelikle günde 1 mm, 10 günde 1 cm, 70 günde 7 cm uzamış oluyorsunuz.

    70 günden sonra 2-6 hafta içinde kemikte yeterli kaynama görüldüğü anda dış cihazlarınız çıkarılır. sonrasında normal hayatınıza dönüyorsunuz. yani 3-4 aylık süreciniz oluyor.

    işiniz masa başı ise süreç içinde de bir haftadan sonra işinize gidip gelebilirsiniz. fakat tempolu sürekli ayakta olmanız gereken bir işiniz varsa süreç tamamlandıktan sonra işinizi yapabilirsiniz. 5-6 ay sonra ancak işinizi yapabilirsiniz.
    süreç içinde koltuk değneği ile destek alarak yürüyebilirsiniz gezebilirsiniz ama bu iş yapmanıza yeterli olmaz çünkü cihaz yardımı ile kemikleriniz uzarken kas ve sinirleriniz gerilmeye başlıyor bu gerginliğin oluşturacağı ağrı olacak yürürken zorlanma olacak bunları esnetmek için egzersiz yapmanız gerekiyor. süreçten sonra işinizi yapabilirsiniz.

   • Elif
    16 Ocak 2021, 20:23

    Merhaba ben de fiyat hakkında bilgi almak istiyorum boyum 158ve 165olmak istiyorum.

    • Boy Ameliyatı - Admin
     18 Ocak 2021, 11:41

     Merhabalar;

     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Mustafan
   6 Ocak 2020, 02:22

   Merhabalar Ben 19 yaşındayım boyun 163 bende uzamam istiyorum ama 8 cm için degil oldugum zaman en az 12 – 15 veya mümkünse biraz üstünde uzamak istiyorum ama tek ameliyatla bunlar olmuyor denmiş iki ameliyat olup 2 keremi ameliyat ücreti ödememiz gerekiyor tek seferde bacağımımızın hem üst hem alt bölgesine demir takılıp uzama ihtimalimiz yokmudur ?

   • Admin
    8 Ocak 2020, 13:00

    Merhabalar
    Her zaman önemli olan sağlığınız.. Doktorlarımız da mümkün olan sağlıklı sınırlar içerisinde uzatma işlemini gerçekleştiriyor. Bu rakamlar tek ameliyat için genellikle 6-8 cm. Daha fazlasını zorlamak sağlığınızı tehdit edebilir. Para tekrar kazanılır ama kaybedilen sağlık sadece pişmanlık getirir. O yüzden daha cazip teklifler yerine daha sağlıklı olanları kabul etmek geleceğiniz için daha iyi olabilir. Tek seferde 4 cihaz ise sağlığınızı riske atar. Vücudunuzu bu denli zorlamak kemik kaynamama problemini ve hareket kısıtlılığını meydana getirir. Fiyat konusunda da çok bi avantajı olmaz.

  • Melike
   12 Ekim 2019, 13:38

   Merhabalar benim kızımın sağ femur kısalığı var doğuştan kıkırdak kemiği oluşmadığı için şu anda 12 yaşında boy uzatma ameliyatı olmak için kıkırdak kemiğinin oluşması şartmı

   • Admin
    13 Ekim 2019, 11:08

    merhabalar Melike hanım
    öncelikle geçmiş olsun.
    uzatma ameliyatı yapılabilir. uzatma ameliyatları kıkırdakları kapanmış normal uzaması durmuş kişilere uygulanıyor. femur kemiği içerden kesiliyor ve uzatma cihazları takılıyor cihaz yardımı ile günde 1 mm olarak uzatması yapılıyor. şuan gelişimi devam ettiği için sağ bacak uzaması durmuş fakat sol bacak uzamaya devam ediyor mu bu önemli buna bakılır. sağ femur ameliyat ile uzatılırken sol bacak normal uzamaya devam ediyorsa ikinci ameliyat gerekebilir. şuan iki bacak arasında ki uzunluk farkı kaç cm.

  • Enes
   10 Eylül 2019, 14:32

   Merhaba yaşım 15 boyum 1.70 yaşıtlarım benden uzun elimin fotosu çekildi ve kemik yapımın 2 yaş geriden geldiğini ögrendim boyumun uzamsında bu etken mdir uzarmıyım daha kafama taktım baya boy uzatma ameliyatını

   • Admin
    11 Eylül 2019, 07:26

    merhabalar Enes bey
    elinizin röntgeni çekilerek anlaşılabiliyor merak etmeyin bu sizin için güzel haber 🙂
    daha uzarsınız 2 yıl geriden gelmesi iyidir epifiz plaklarınız açıktır. uzamanızı hızlandırmak desteklemek için bacak esnetme egzersizleri barfiks basketbol oynarsanız sizin için iyi olabilir. şuan boyunuz 1.70 uzatma ameliyatını kafanıza takmayın daha uzamanız olur.

  • Veysel
   6 Nisan 2019, 08:23

   Merhaba iyi gunler. Yasim 22 boyum 1.68. Sizce plaklar kapanmis mi yoksa 1-2 yil daha mi bekliyim boy uzamasi icin yoksa ameliyata baslayayim mi? Teskkurler..

   • Admin
    7 Nisan 2019, 06:55

    merhabalar Veysel bey
    erkeklerde büyüme plakları 21 yaşına kadar kapanmış olur. ortopedi doktoruna gidip sol elinizin röntgenini çektirip epifiz plaklarınızın açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  • Tolga
   12 Mart 2019, 07:39

   Merhaba ben 20 yaşındayım 160 boyundayım ellerim filanda normal yetişkin bir insan eline göre küçük aşırı bir küçüklük değil ama tam yetişkin değil işte. Ayrıca Anne ve babamın boylarını topladım ve bu kadar kısa olmam normal değil. Hayatımın çoğu evde geçti psikolojik problemler yüzünden bu yüzden gelişimim en aktif olmam gereken dönemlerde durmuş olabilir. Sizce önce bir doktora görünmeli miyim? yani 20 yaşında olmama rağmen büyüme plakları hala kapanmamış olabilir mi böyle bir ihtimal olabilir mi sizce varsa çok iyi olacak ama yoksa da 7 cm uzamak isterim yani öyle çok çok uzunlukta gözüm yok ve bir ameliyatta olur mu 7 cm? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. umarım zaman ayırırsınız ve görürsünüz.

   • Admin
    22 Mart 2019, 09:59

    merhabalar Tolga bey
    erkeklerde 21 yaşına kadar epifiz plakları açık olabiliyor bunu öğrenmek için ortopedi doktoruna görünüp sol elinizin röntgenini çekerek öğrenebilirsiniz umarım açıktır.
    ameliyat ile uzatma:
    minimum 6 cm
    ortalama 7 cm
    maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.

  • Uzra
   21 Şubat 2019, 21:42

   Iyi gunler rasitiz bagli iki bacaktada egrilik var artik hareket etmemi engelliyor ozellikle yukari bacagimda egrilik arti 36 yasindayim 10 cm boy uzatmasi ve bacak duzelmesi nekadar surer bu sure zarfinda cok agri ilacakmi korkularimda var

   • Admin
    22 Şubat 2019, 07:41

    iyi günler
    Öncelikle geçmiş olsun
    Bacak eğriliği düzeltilmesi ve uzatılması tek ameliyatta planlanabilir. Yalnız ameliyat öncesi gerekli kemik taramalarının yapılması gerekiyor. Tek ameliyatla 6-8 cm uzatma sağlanabilir. Bacağınızın düzelmesiyle de eğriliğinizin derecesine bağlı olarak 0.5-3 cm kadar boyunuz da uzayacağı için tek ameliyatla istediğiniz miktarı elde edebilirsiniz. Bu süreçte hastaya göre bariz değişmekle birlikte ağrılarınız oluyor evet. Dayanılmaz ağrılar değiller fakat yine de sabır gerektirebilir. Bu dönemi daha rahat geçirmeniz için doktorlar genellikle güçlü ağrı kesiciler yazıyorlar.

  • napacan
   15 Ağustos 2018, 16:01

   bu ameliyat yaş aralığı varmı

   • Admin
    18 Ağustos 2018, 13:36

    Uzatma ameliyatları gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 45-50 yaşlarına kadar yapılabiliyor.

    • Metin Ethem
     5 Eylül 2021, 23:22

     Ben 2021 yılında 56 yaşında iken oldum, 6 cm uzadım.

  • halil
   14 Ağustos 2018, 13:02

   hangi yaşlar için geçerli bu ameliyatlar birde kaç ay yürüyemiyoz …uzun bir süreç mi

   • Admin
    23 Ağustos 2018, 07:03

    kemik uzatma ameliyatları, büyüme plakları kapandıktan sonra tetkiklerin ardından 40-45 yaşlarına kadar yapılabiliyor. Genellikle ameliyattan 1-2 gün sonra hastalar; walker, koltuk değneği kullanarak veya desteksiz olarak yürüyebiliyor. Zorluk derecesi ameliyat olunan yöntem ve hastanın kendisine bağlı olarak değişebiliyor. Genel olarak bilgi vermek gerekirse estetik amaçlı uzatma ameliyatlarının kolay bir süreç olmadığı söylenebilir.

  • EMRE ÇAM
   30 Temmuz 2018, 07:45

   ameliyatın ortalama fiyatı nedir? ve günlük yaşantımı etkileyecek olumsuz bir durum olur mu ?

   • Admin
    30 Temmuz 2018, 08:49

    Boy uzatma ameliyatı fiyatı hakkında buradan net bilgiler veremiyoruz. Dilerseniz iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz. Günlük hayatınızı evet yürüme kabiliyetinizi sorunsuz kazanana kadar etkileyecektir. Bu süreç ameliyatı olacağınız yönteme göre b 4 ay ile 1 yıl arasında değişebilir.

  • Kerem
   30 Temmuz 2018, 07:11

   Yaşım 18 boyum 1.68 civari daha ne kadar ızayabilirim

   • Admin
    30 Temmuz 2018, 08:43

    Erkeklerde boy uzaması maksimum 21 yaşına kadar devam ediyor. Birçok durumda ise daha erken durabiliyor. Uzamanın durduğu ve devam ettiği ile ilgili net bilgi almak için bir ortopedi veya endokrinoloji doktoruna görünüp büyüme plaklarınıza baktırabilirsiniz.

    • Gül
     27 Ekim 2019, 02:47

     Yeni 20 yaşıma girdim boyum 161-163 arası tam hatırlamıyorum en 10 en fazla 12 santim kadar uzamak istiyorum sizce plaklar kapanmış mıdır

     • Admin
      27 Ekim 2019, 10:37

      merhabalar Gül hanım
      kızlarda 18 yaşından sonra büyüme epifiz plakları kapanıyor. yine de isterseniz ortopedi doktoruna gidip sol elinizin röntgenini çekerek epifiz plakları açık mı kapalı mı öğrenebilirsiniz.
      tek ameliyat ile:
      minimum 6 cm
      ortalama 7 cm
      maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.

      ikinci ameliyat ile de: 6-8 cm uzatma sağlanabilir.

      iki ameliyat ile toplam: 12-16 cm arasında uzatma sağlanabilir.

  • ceren
   24 Temmuz 2018, 07:44

   yaşım 16 boyum1 .48 30 cm uzmam münkünmü

   • Admin
    25 Temmuz 2018, 10:30

    Merhaba, yaşınız gereği büyüme plaklarınız açık olmalı. Büyüme plakları açık olan kişilerde boy uzaması doğal olarak devam edeceği için boy uzatma ameliyatı yapılmaz. 30 cm çok yüksek bir istek boyunuz uzayabilir ama 30cm uzaması oldukça düşük bir ihtimal. Endokrinoloji doktoruna gidebilirsiniz, doktorunuz eğer uygun görürse boyunuzun uzaması için gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

    • Rıdvan
     10 Aralık 2020, 00:41

     Merhaba ben hem futbol oynuyorum hem de fitness yapıyorum boyum 1.69 70 civarı ve 22 yaşındayım bazı doktorlar estetik için isteyenleri psikatri bölümüne gönderip tekrar öyle kabul ediyolarmış istediğimiz gibi ameliyat olamıyor muyuz ve ameliyat sonrası gereken süre geçtikten sonra tamamen eski halimize dönebiliyor muyuz yoksa bi farklılık illaki oluyor mu ?

     • Boy Ameliyatı - Admin
      10 Aralık 2020, 11:57

      merhabalar hayırlı günler.
      Ameliyat öncesi psikiyatr raporu gerekiyor. süreci olan bir ameliyat olduğu için isteme nedeninizi bunun psikolojik etkileri konusunda rapor gerekiyor. estetik anlamda ameliyat olunabilir yine de psikiyatr raporu gerekir.
      ameliyat süreci tamamlandıktan sonra normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz. süreç içinde dikkat etmeniz gereken noktalar var. süreç tamamlandıktan sonra ise şuan olduğu gibi normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz.

  • Yiğit
   15 Mayıs 2017, 09:43

   Şimdi benimde aynı şekilde ruh sıkıntım var her gün sıkıntı yapıyor ve hayatı olumsuz etkiliyor boy 168 yaş 17 sizce 25 cm uzatmak mümkünmüdür yanı her bacak içinde geçerlidir ve buarada bilgiler için teşekkür ederim

   • Admin
    29 Ekim 2017, 06:23

    Merhaba Yiğit bey,
    Yaşınız henüz 17. Yani büyüme plaklarınız henüz kapanmamış olabilir. Öncelikle bir endokrinoloji doktoruna görünüp uzama potansiyeliniz hakkında bilgi alın. Eğer kapanmışsa o zaman boy uzatma ameliyatı olmayı düşünebilirsiniz. Boy uzatma ameliyatı fiyatı, riskleri ve iyileşme süresi bakımından hastaları zorladığı için ancak boy takıntısı yüksek kişilere öneriyoruz. Estetik bacak uzatma ameliyatı sonrası tek seansta 6-8 cm iki ameliyatta ise 12-15 cm uzamak mümkün.

  • merve yılmaz
   6 Şubat 2017, 09:09

   Merhaba, boy uzatma ameliyatı hakkında gerçekten çok açıklayacı ve öğretici biligler sunmuşsunuz. Bu özgün bilgiler için çok teşekkürler. Özellikle ameliyat için anlattığınız son yöntemler çok bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık.

   • Admin
    2 Mart 2017, 17:32

    Çok teşekkür ederiz 🙂 Bu yorumları okudukça daha yararlı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.