Boy Uzatma Ameliyatı İçin Hangi Yöntem Daha İyi?

Boy uzatma ameliyatı yöntemleri arasında Kombine Yöntem mi İlizarovHolyfix mi?  kalabiliyoruz. Kozmetik boy uzatma için Precice 2.2 ve Precice Stryde gibi modern ve gelişmiş teknolojilerin mevcut olmasına rağmen, Ilizarov ve Kombine (LON) (Lengthening Over Nails) gibi bacak uzatma operasyon yöntemlerine yönelik hala önemli bir talep var. Bunun nedeni, motorlu çivilere kıyasla daha uygun olan fiyatları ve ekstremite uzatma alanında kanıtlanmış güvenilirlikleridir. Fakat ya bu iki yöntem arasında bir seçim yapmak gerekirse: tamamen dışarıdan fiksasyon (Ilizarov / Holyfix / TSF) mı Kombine mi? Bu yazıda, her iki ( Kombine Yöntem mi İlizarov-Holyfix mi? ) boy uzatma ameliyatı yöntemine daha ayrıntılı bir bakış açısı sağlamak için daha önce yapılmış araştırmaların sonuçlarını ve hastalarımızla ilgili zengin deneyimlerimizi sunuyoruz.

( Kombine Yöntem mi İlizarov-Holyfix mi? ) Bu Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri’nin  önemli farklılıkları bir yana, İlizarov ve Kombine yöntemlerinin ortak bir özelliği var: dış fiksasyon. Bu, bacak uzatma operasyonu düşünen birçok insan için belirleyici faktörlerden biridir. Hastaların bacaklarına takılı olan dış fiksatör cihazlarının varlığı, düzenli olarak pim bölgesi bakımı ve pimlerin kemiği bir arada tutması için cilde ve yumuşak dokuya girdiği yerde bandaj değiştirme işlemleri gerektirir. Açıklayacak olursak, pim diplerinde açık bırakılan delikler var ve pim dipleri bakımı yeterince özen ve sıklıkta yapılmazsa, bu kesiklere enfeksiyon girme riski vardır. Harici fiksatörlerle geçen toplam süre ne kadar uzunsa, hasta için o kadar fazla iş ve enfeksiyon riskine maruz kalma süresi de o kadar fazla olur. Bacaklarda metal sabitleyicilerin bulunması, sabitleme süresi boyunca sınırlı hareketlilik ve önemli miktarda ağrı ve rahatsızlık anlamına gelir. Bunların hepsini göz önüne alarak, hastaların dış fiksatörlerden olabildiğince erken bir şekilde kurtulmak isteyecekleri açıkça anlaşılıyor.

Burghardt RD ve diğerleri tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, “Kombine Yöntemi grubu için ortalama dış fiksasyon süresi 2.6 ay ve eşleşen vaka grubu (Ilizarov grubu) için 7.6 ay” * idi. Dış fiksasyon sürelerindeki bu büyük fark, kombinenin büyük bir avantaja sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Harici cihazların erken çıkarılması ayrıca hastaların motivasyonunu ve psikolojisini de olumlu yönde etkiler. Yüksek motivasyonlu hastalar fizyoterapiye ve fiziksel egzersizlere daha fazla çaba harcarlar ve kısa sürede daha iyi sonuçlar alırlar. Fiksatörlerin erken çıkarılmasının bir diğer önemli olumlu sonucu, hastalar günlük yaşamlarına, işlerine ve çalışmalarına Ilizarov veya Holyfix yöntemlerinden daha erken dönebilecekleridir.

Boy uzatma ameliyatı yöntemleri arasında Kombine yönteminin bir başka avantajı, uzatma süresi boyunca kemik sabitliğinin daha fazla sağlanmasıdır. Bunun nedeni, kemik boşluğuna implante edilen intramedüller çivinin varlığıdır. Kombine yönteminin bu avantajı, Burghardt RD ve diğerleri tarafından yapılan aynı çalışma ile de desteklenmektedir; “Üç Kombine hastasında, uzatma sırasında ortaya çıkan eksenel eğilmeleri, dairesel çerçeveye yerleştirilen dış menteşeleri kullanarak düzelttik. İlizarov grubundaki yedi hastada (Ilizarov yöntemiyle ameliyat edilen hasta grubu) uzatma sırasında eksenel eğilmeler gözlemlendi ”. (Kombine grubunda 3, Ilizarov grubunda 7 hastada eğilme görülmesi kemik sabitliğinin Kombine de daha iyi sağlandığını gösteriyor olsa da, söz konusu çalışma her iki yöntemle ameliyat edilen sınırlı sayıda hastayı kapsadığından bu sonuçların baz alınması doğru olmayabilir.)

Bu aynı zamanda hastalarımızla olan tecrübemizle de doğrulandı. Holyfix ile ameliyat edilen hastalarda (Ilizarov tekniğine dayalı modernize, çubuk biçimli monolateral cihaz), uzatma (distraksiyon) döneminde çekilen röntgenlerde kemiğin hafif bir eğilmesini gözlemliyoruz. Çünkü kemiği destekleyen ve içeriden tutan bir çivi sözkonusu değildir. Neyse ki, bu hafif eğilme, Ilizarov / Holyfix (Boy uzatma ameliyatı yöntemleri) harici cihazında yapılan ilave ayarlarla düzeltilebilir. Kemiğe doğru açı verilebilir ve kemik daha kaynamadan bu pozisyonda sabitlenebilir. Bu tür sapmalar, Kombine yöntemiyle ameliyat olan hastalarımızda daha nadir görülür.

Kombine ameliyatının olumlu yanlarını özetlemek gerekirse, Burghardt RD ve diğerlerine göre, “Kombine tekniğinin üç ana avantajı, dış fiksasyon süresini azaltması, intramedüler çivi sayesinde yeni kemiğin kırılma ihtimalini önlemesi ve diz ve ayak bileği hareket imkanlarının daha erken geri kazanılmasıdır”.

Kombine, birçok yönden klasik dış yöntemlerden daha iyi olmasına rağmen, bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan biri, Kombine ameliyatının daha yüksek maliyetli olmasıdır. Kombine, iki ana sebepten Ilizarov / Holyfix’den daha pahalıya mal olur: ek iç çivinin varlığı (malzeme maliyeti) ve Kombine ekstremite uzatma ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için gereken daha yüksek beceriler ve daha uzun operasyon süresi nedeniyle artan operasyon personeli maliyeti.

Öte yandan, Kombine yönteminde kemiklere yayılan derin enfeksiyon olasılığı vardır. Bu iki şekilde önlenir:

 1. Doktor dış cihazın pimlerinin intramedüller çiviyle temas etmemesini sağlamalıdır (neredeyse tüm deneyimli boy uzatma cerrahları buna dikkat ederler)
 2. Hastanın pim yeri bakımı konusunda son derece titiz olması, bacakların genel hijyenine dikkat etmesi ve yüzeyde az miktarda enfeksiyon olduğunda hemen doktora bilgi vermesi gerekir.

Anlaşılacağı gibi, doktor tavsiyelerine bağlı kalarak derin enfeksiyonları önlemek oldukça kolaydır. Hastalarımız hastaneden ayrılmadan önce, bandaj değiştirme ve pim diplerinin temizlenmesi tekniği doktor / doktor asistanı tarafından dikkatlice açıklanmaktadır. Bizler hastalarımızın taburcu olduktan sonra kendi başlarına bu işlemleri yapabilmelerini sağlıyoruz.

İlizarov / Holyfix yöntemlerinde (Boy uzatma ameliyatı yöntemleri) pim dipleri enfeksiyonu riski varsa bile (aslında, Ilizarov, Holyfix ve Kombine hastalarının % 20-30’u, iğne bölgelerinde hafif enfeksiyon ve akıntı ile yüzleşebilir), enfeksiyonun kemiğe yayılma ve büyük komplikasyonlara neden olma ihtimali çok çok düşüktür. Bununla birlikte, küçük bir enfeksiyon belirtisinde bile önlem alınmalıdır. Küçük enfeksiyonlar tablet antibiyotiklerle ve antiseptiklerle pim bölgelerinin tamamen temizliği ile gayet güzelce tedavi edilebilir. Türkiye’de kontrolümüz altında bulunan hastalarımız için, doktor asistanlarımız bu ek bakımı sağlayabilir ve enfeksiyonun yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Ameliyattan kısa bir süre sonra kendi ülkelerine geri dönen hastalar ise, bulundukları bölgedeki bir hastaneyi ziyaret edebilir veya daha fazla bilgi için kendi bacak uzatma cerrahlarına başvurabilirler.

Özetleyecek olursak, boy uzatma operasyon yöntemi ( Kombine Yöntem mi İlizarov-Holyfix mi? ) seçimi yapmak gerçekten zor olabilir, çünkü her bir olası seçeneğin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Bu zorluğun farkında olarak, bu makaleyi, her yöntemin güçlü ve zayıf kısımlarına değinerek sizlere faydalı olması amacıyla hazırladık. Sizin için karar vermeyi kolaylaştırmak amacıyla, nispeten daha uygun maliyetli iki boy uzatma ameliyatı yönteminin dürüst bir karşılaştırmasını yapmaya çalıştık. Bireysel danışma ve bu yöntemlerin ( Kombine Yöntem mi İlizarov-Holyfix mi? ) her birisi hakkında daha fazla bilgi için hasta danışmanlarımızla her zaman iletişime geçebileceğinizi lütfen unutmayın.

Boy uzatma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

 • R. D. Burghardt, MD, Research Coordinator, A. Manzotti, MD, Director, A. Bhave, PT, Division Head of Rehabilitation, D. Paley, MD, FRCSC, Director, and J. E. Herzenberg, MD, FRCSC, Director ,“Tibial lengthening over intramedullary nails. A matched case comparison with Ilizarov tibial lengthening”, Bone and Joint Research 2016 Jan. ; 5(1): 1–10. Published online 2016 Aug 17.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.