Bacaklardaki​​ kemik ​​eğriliklerinin​​ ameliyatla düzeltilmesi

kemik düzeltme, çarpık bacak düzeltme, çarpık bacak estetiği, çarpık bacak ameliyatı

Bacaklardaki ​​Kemik ​​Eğrilikleri ​​Neden​​ Olur?

Bacaklardaki kemik eğrilikleri genel anlamda iki ayrı biçimde karşımıza çıkar. Bunlar, halk arasındaki kullanımlarıyla, “X”​​ bacaklar​​ ve ​​parantez ​​bacaklardır​. Parantez bacaklarda eğrilik içe, X bacaklarda dışa doğru görülür. Bu eğriliklerin nedeni tedavi edilmemiş kırıklar ya da kemik hastalıklarıdır. Kemik hastalıklarının içinde, D vitamini eksikliği sonucunda oluşan raşitizm, nadiren erişkin raşitizmi ya da kemik erimesini sayabiliriz. Doğuştan gelen​​ bacak/kemik​​ eğriliği​ oranı, diğerlerine göre çok küçüktür. Kadınlardaki kemik eğriliği vakaları erkeklere göre daha fazla gibi görünüyorsa da bunu belgeleyen net istatistikler bulunmamaktadır.

çarpık bacak düzeltme tedavisi
Ameliyat sonrası düzelen bacaklar

Cerrahi​​ Müdahale​​ Hangi ​​Durumlarda​​ Gerçekleşir?

Bacaklardaki​​ kemik​​ eğrilikleri ​tedavisinde, vücudun yüklenme ekseninin düzelmesi esastır. Bacakların çarpık duruşu, fiziksel açıdan oldukça önemli bir sorundur. Ama bu eğriliklerin asıl sorun teşkil eden yanı, eğrilikle beraber ayak, diz ve kalça eklemlerinin yüklenme eksenlerinde oluşan değişimlerdir. Tam da bu yüzden bacak eğriliği ameliyatları, sadece fiziksel kaygıyla yapılmaz. Vücudun yüklenme ekseni düzeltilmezse hasta, yürümekte zorluk çekebilir. Ya da erken yaşta kireçlenme ve eklem rahatsızlıkları yaşayabilir. Bu hastalıklar, çok daha ciddi operasyonlar gerektireceğinden tedavinin mümkün olduğunca erken gerçekleştirilmesi gerekir.
Bacak eğriliği durumlarında öncelikle, ilaç tedavisi uygulanır. Bazen ilaç tedavisi, çok iyi sonuçlar verebilir. İlaçla aşama kaydedilemeyen vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Çocuklara cerrahi müdahalede bulunabilmek için büyüme çağının sonlanması beklenmelidir. Takriben 15-70 yaş arasındaki eğrilikler cerrahi yöntemlerle düzeltilebilirler. Örneğin; geçmişte trafik kazası geçirmiş, ama tedavi edilememiş bir hastada kıkırdaklar yüzünden doku bozulmaları ortaya çıkabilir. Ya da çocuklukta geçirilen kırıklar nedeniyle büyüme kıkırdağında hasar oluşabilir. Kıkırdak hasarı olduğunda kemik, gelişimini eğri olarak sürdürür. Büyüme çağının bitmesini
bekleme nedenimiz tam olarak budur. Kızlarda 14-15 yaş, erkeklerde 17-18 yaş sonrası cerrahi girişimin yapılabileceği dönemlerdir.

Kemik​​ Düzeltme ​Ameliyatı​​ Nasıl ​​Gerçekleşir?

Eskiden bacaklardaki​​ kemik​​ eğrilikleri ​için büyük kesikler açılırdı. Platin denen plaklar yardımıyla tespit yapılır veya dışarıdan düzeltici çemberler kullanılırdı. Günümüzde uygulanmakta olan modern yöntemlerle, çok daha başarılı operasyonlar yapılabilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde, hastanın bacakları, operasyonun hemen sonrasında düzelebilmektedir.

kemik eğriliğini düzeltme ameliyatı, çarpık bacak düzeltme, eğri bacak düzeltme, estetik ameliyat
tamamen içeriden sistemle kemik eğriliği düzeltme ameliyatı sonrası

Cerrahi uygulamanın öncesinde vücut dışına takılan bir aletle kemikte bir kırık gerçekleştirilir. Kemik düzeltilerek bu aletle tespiti yapılır. Sonra yine operasyon içerisinde, düzeltilmiş durumdaki kemiğe çivi yerleştirilerek kırığın tespiti yapılır. Hemen arkasından uygun durumda alet çıkarılır. Röntgen sayesinde, yeterince düzelme olup olmadığı konusunda kontrol sağlanır. Yeterli olmadığı düşünülürse aletin vidalarıyla ayarlama yapılır. Çivinin yerleştirilme işleminin ardından alet çıkarılır.

Bu çivi sayesinde eğriliğin yeniden oluşması önlenmiş olur. Operasyonun uygulandığı bölgede işlem sonrasında, 2-3 cm’lik bir iz görünür. Ama genellikle kanama olmaz. Bacak alçıya alınmadığı için hasta normal hayatına dönebilir. Kırığın kaynaması genellikle üç ay kadar sürer.

Çarpık bacak düzeltme fiyatı ne kadar?

İnternet üzerinden sağlık uygulamalarına dair fiyat bilgisi paylaşmak her hastanın durumu farklı olduğu ve ancak muayene sonrası netleştirilebildiği için uygun olmayabiliyor. Eğrilikler arttıkça SGK kapsamına girebildiği için malzeme masraflarını ve hastane masraflarının bir kısmını sigorta karşılayabildiği için fiyatlarda indirim sağlanabiliyor.

Ayrıca düzeltme ameliyatı yapan doktor ve uygulanacak yönteme göre fiyatlar değişebiliyor. İleri eğriliklerde external fiksatör(dış cihaz) kullanılabildiği gibi daha düşük eğriliklerde tamamen içeriden(internal) düzeltme yöntemleri de maliyet konusunda belirleyici olabiliyor.

Çarpık bacak düzeltme fiyatı,  yöntemleri ve doktorlar hakkında daha detaylı bilgi için:

Numarınızı bırakın, biz sizi arayalım...
Share:

Yorumlar20

Yorum Ekle
 • Fakirler ölsün. Kusuruyla yaşasın . Kahrolsun maddiyat.

  • Probleminiz sadece bacak eğriliğiyse bunu sigorta da karşılıyor. Baltalimanı kemik hastanesi, araştırma veya hastanelerine de gidip iyi bir ortopedi doktoru bularak çözüm bulabilirsiniz diye ümit ediyorum.

 • Merhabalar,

  3 ay sonunda kırık kaynayıp tamamen iyileşme sağlandığında kemiğe yerleştirilen aparat geri alınıyor mu? Bu ameliyatın getirdiği dezavantajlar nelerdir ve iyileşme sonunda kişinin tamamen sağlıklı bir bireyden farkı olur mu? Teşekkürler.

  • Merhabalar Yasemin hanım
   eğer dış cihazla düzeltme ameliyatı planlıyorsunuz aparatlar ortalama 3-4 ayda çıkıyor. Hızlı kaynamalarda 3 ayda yavaş kaynamalarda 5 ayda da çıkabiliyor. Kemikleriniz tamamen kaynayıp cihazlar çıktıktan sonra evet tamamen sağlıklı bir birey olarak günlük yaşamınıza dönüş sağlayabilirsiniz.
   tamamen bacak içerisinden bir sistem kullanıldığında ise aynı şekilde kemikler iyice kaynadıktan sonra kullanılan aparatlar çıkarlılabilir. Çünkü kemik iyice kaynayınca onların bir vazifesi kalmıyor.

 • Merhabalar benim bir oğlum var şu an 7 yaşında fakat 4 aylıkken yürüteç kullanmaya başlamıştık uzun bir dönem 12 aylık olana kadar yürüteç kullandık 12 aylıkken de yürümeye başladı. Şu an bacakları çok eğri özellikle de alt bacağı bileğine doğru çok eğri. Hem de dizlerini birleştiremiyor. 7 yaşında ve boyu 122 cm. Boy kısalığı yok ama ne üst bacağı ne dizi ne de alt bacağı birleşiyor. O kadar eğri ki. Acaba ameliyatsız düzelme olabilir mi?? Alt bacağında bileğine doğru çok büyük boşluk oluşuyor. Sanki tüm ağırlık alt bacakta bacağın en alt kısmında toplanmış ve orası iyice eğilmiş gibi. Bebekken D vitamini kullandım. Yaşı küçük olduğu için ameliyatsız bir tedavi olabilir mi?? Çok çook çoook teşekkürler.

  • Merhabalar Merve hanım.
   Öncelikle çok geçmiş olsun. Çocuğunuza ait röntgen filmleri ve/ya resimlerini +90 505 091 66 09 whatsapp hattından atabilirseniz daha doğru bilgilendirme sağlayabiliriz.

 • Iki bacaga birden duzeltme yapılınca hiç ustune basilmiyomu veya iki bacak aynı anda ameliyat yapilabiliyomu yapılırsa ne kadar süre sonra yürümeye baslanabiliyo

  • iki bacak aynı anda düzeltme ameliyatı yapılabilir. Eğer dışarıdan cihaz(eksternal fiksatör) kullanılırsa ertesi günden itibaren üzerine basabilirsiniz. İçeriden yöntem kullanıldığında ise 4-8 hafta boyunca üzerine tam yük vermemeniz gerekir. Bu süreçte ise walker(yürüteç) veya koltuk değneği kullanabiliyorsunuz. Sonrasında ise desteksiz de yürüyebiliyorsunuz. Tabi sigara kullanan vakalarda bu süreç daha da uzun sürebiliyor.

 • Merhaba,
  Hem uzatma hem Düzeltme yaptırmak istiyorum.Uzatma ve düzeltme için ayrı ayrı mı ücret ödeniyo.Ayrıca iki işlemi aynı anda yaptırabilirmiyiz

  • Merhaba Cem bey
   aynı ameliyatta hem eğrilik düzeltme hem de uzatma yapabilmeniz mümkün. Ve hatta eğriliğin derecesi sigorta kapsamına girecek kadar fazlaysa malzeme parasını ve hastane masraflarının bir kısmını devlet karşılayabiliyor.

 • Merhaba . Ben 1.80 boyundayım ve bacaklarımda çarpıklık var . Acaba bacak kemiklerini estetik amaçlı düzeltebilir miyiz ?

  • Merhaba evet bacak eğriliğini düzeltme ameliyatı da yapılmakta.

 • Merhaba benim düz tabanlığım var ve bu bacağımda rotasyonel bacak eğriliği oluşturdu düzgün yürüyemiyorum tek bacak rotasyonel genu valgum ameliyatı fiyatı nedir ? Bide ameliyattan sonra kick boks yapabilir miyim ?

  • Merhaba. Malesef kemik eğrilikleri için ölçüm yapmadan fiyat veremiyoruz. Ameliyattan en geç 1 yıl sonra kick boks yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizi arayabilir veya whatsapp’tan iletişime geçebilirsiniz: +905050916609

 • Bu ameliyat için ortalama ne kadar ücret ödememiz gerekiyor?

  • Bacak düzeltme ameliyatı fiyatı kemiklerdeki eğriliğin derecesine göre değişebiliyor. O yüzden fiyatın muayene sonrası verilmesi daha sağlıklı olur. Ortalama bir fiyat söylemek gerekirse 25-30 bin tl civarında olduğunu söyleyebiliriz. Tabi fiyatlar; hastaneye, doktora ve yönteme göre daha az veya çok olabilir.

 • Plakla düzeltme ameliyatı sonrası bacağa tam yük vererek yürümek mümkün müdür yoksa koltuk değneği ile bir süre destek vererek mi yürümek gerekir? Eğer destek ile yürümek gerekiyor ise bu süre takriben kaç hafta olacaktır bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Eğriliği düzelttikten sonra kemikler arasındaki mesafeye bakıp konuşmak daha doğru olur. yine de ortalama süreler vermek gerekirse; plakla kemik eğriliği düzeltilmesinden sonra hastalar 2 ay boyunca koltuk değneği kullanmak durumundalar. Kontrollerinin de ardından desteksiz yürümeye başlayabilirler.

 • Kemik eğriliği düzeltilirse boy uzar mi

  • Merhaba, Bahar hanım. Kemik eğriliğine göre 1-3 cm kadar uzama olabilir. Yani kemikler ne kadar eğriyse bir o kadar fazla uzama oluyor.

Bir cevap yazın