Bacaklardaki​​ Kemik ​​Eğrilikleri’ni Ameliyatla Düzeltme

Bacaklardaki ​​Kemik ​​Eğrilikleri ​​Neden​​ Olur?

Bacaklardaki kemik eğrilikleri genel anlamda iki ayrı biçimde karşımıza çıkar. Bunlar, halk arasındaki kullanımlarıyla, “X”​​ bacaklar​​ ve ​​parantez ​​bacaklardır​. Parantez bacaklarda eğrilik içe, X bacaklarda dışa doğru görülür. Bu eğriliklerin nedeni tedavi edilmemiş kırıklar ya da kemik hastalıklarıdır. Kemik hastalıklarının içinde, D vitamini eksikliği sonucunda oluşan raşitizm, nadiren erişkin raşitizmi ya da kemik erimesini sayabiliriz. Doğuştan gelen​​ bacak/kemik​​ eğriliği​ oranı, diğerlerine göre çok küçüktür. Kadınlardaki kemik eğriliği vakaları erkeklere göre daha fazla gibi görünüyorsa da bunu belgeleyen net istatistikler bulunmamaktadır.

Cerrahi​​ Müdahale​​ Hangi ​​Durumlarda​​ Gerçekleşir?

Bacaklardaki​​ kemik​​ eğrilikleri ​tedavisinde, vücudun yüklenme ekseninin düzelmesi esastır. Bacakların çarpık duruşu, fiziksel açıdan oldukça önemli bir sorundur. Ama bu eğriliklerin asıl sorun teşkil eden yanı, eğrilikle beraber ayak, diz ve kalça eklemlerinin yüklenme eksenlerinde oluşan değişimlerdir. Tam da bu yüzden bacak eğriliği ameliyatları, sadece fiziksel kaygıyla yapılmaz. Vücudun yüklenme ekseni düzeltilmezse hasta, yürümekte zorluk çekebilir. Ya da erken yaşta kireçlenme ve eklem rahatsızlıkları yaşayabilir. Bu hastalıklar, çok daha ciddi operasyonlar gerektireceğinden tedavinin mümkün olduğunca erken gerçekleştirilmesi gerekir.
Bacak eğriliği durumlarında öncelikle, ilaç tedavisi uygulanır. Bazen ilaç tedavisi, çok iyi sonuçlar verebilir. İlaçla aşama kaydedilemeyen vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Çocuklara cerrahi müdahalede bulunabilmek için büyüme çağının sonlanması beklenmelidir. Takriben 15-70 yaş arasındaki eğrilikler cerrahi yöntemlerle düzeltilebilirler. Örneğin; geçmişte trafik kazası geçirmiş, ama tedavi edilememiş bir hastada kıkırdaklar yüzünden doku bozulmaları ortaya çıkabilir. Ya da çocuklukta geçirilen kırıklar nedeniyle büyüme kıkırdağında hasar oluşabilir. Kıkırdak hasarı olduğunda kemik, gelişimini eğri olarak sürdürür. Büyüme çağının bitmesini
bekleme nedenimiz tam olarak budur. Kızlarda 14-15 yaş, erkeklerde 17-18 yaş sonrası cerrahi girişimin yapılabileceği dönemlerdir.

Kemik​​ Düzeltme ​Ameliyatı​​ Nasıl ​​Gerçekleşir?

Eskiden bacaklardaki​​ kemik​​ eğrilikleri ​için büyük kesikler açılırdı. Platin denen plaklar yardımıyla tespit yapılır veya dışarıdan düzeltici çemberler kullanılırdı. Günümüzde uygulanmakta olan modern yöntemlerle, çok daha başarılı operasyonlar yapılabilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde, hastanın bacakları, operasyonun hemen sonrasında düzelebilmektedir.

Cerrahi uygulamanın öncesinde vücut dışına takılan bir aletle kemikte bir kırık gerçekleştirilir. Kemik düzeltilerek bu aletle tespiti yapılır. Sonra yine operasyon içerisinde, düzeltilmiş durumdaki kemiğe çivi yerleştirilerek kırığın tespiti yapılır. Hemen arkasından uygun durumda alet çıkarılır. Röntgen sayesinde, yeterince düzelme olup olmadığı konusunda kontrol sağlanır. Yeterli olmadığı düşünülürse aletin vidalarıyla ayarlama yapılır. Çivinin yerleştirilme işleminin ardından alet çıkarılır.

Bu çivi sayesinde eğriliğin yeniden oluşması önlenmiş olur. Operasyonun uygulandığı bölgede işlem sonrasında, 2-3 cm’lik bir iz görünür. Ama genellikle kanama olmaz. Bacak alçıya alınmadığı için hasta normal hayatına dönebilir. Kırığın kaynaması genellikle üç ay kadar sürer.

Çarpık bacak düzeltme fiyatı ne kadar?

İnternet üzerinden sağlık uygulamalarına dair fiyat bilgisi paylaşmak her hastanın durumu farklı olduğu ve ancak muayene sonrası netleştirilebildiği için uygun olmayabiliyor. Eğrilikler arttıkça SGK kapsamına girebildiği için malzeme masraflarını ve hastane masraflarının bir kısmını sigorta karşılayabildiği için fiyatlarda indirim sağlanabiliyor.

Ayrıca düzeltme ameliyatı yapan doktor ve uygulanacak yönteme göre fiyatlar değişebiliyor. İleri eğriliklerde external fiksatör(dış cihaz) kullanılabildiği gibi daha düşük eğriliklerde tamamen içeriden(internal) düzeltme yöntemleri de maliyet konusunda belirleyici olabiliyor.

Boy uzatma ile ilgili daha bilgi için Boy Nasıl Uzar?  İnsanlar Neden Boy Uzatmak İster? , Boy Uzatma ile ilgili 8 Enteresan Bilgi,  makalelerimizi okuyabilirsiniz okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

145 Yorumlar

 • Alperen
  14 Eylül 2020, 21:54

  Merhabalar, bacaklarımın arasında en fazla 6-6,2 cm’lik aslında çok da fazla olmayan, ama dışarıdan belli olan bir açıklık var.
  İlk sorum uygulanacak yöntem internal midir external midir veya hangisinin olma ihtimali yüksektir?
  İkinci sorum bu ameliyattan sonra boyum uzarsa ne kadar uzayabilir?
  Üçüncü sorum ameliyattan sonra günlük hayatıma devam edebilir miyim, mesela işe veya okula gidebilir miyim?
  Son sorum ise ortalama fiyatlar ne kadardır?

  Saygılarımla.

  • Admin
   15 Eylül 2020, 16:31

   merhabalar ameliyat ile ilgili detaylı bilgi mail adresiniz üzerinden size gönderildi.

 • Selman Soyal
  13 Eylül 2020, 11:49

  Parantez bacak ameliyatı fiyatını soracaktım. Aşşa yukarı bir fiyat talep ediyorum.

  Birde bu operasyon iş durumumu günlük hayatımı nasıl etkiler.

  Değerli geri dönüşlerinizi bekliyorum.

  • Admin
   14 Eylül 2020, 12:14

   merhabalar hayırlı günler ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • NEDİM ÖZDEMİR
  12 Eylül 2020, 17:37

  merhaba bacaklarımda yamukluk var gerekli işlemi ve tahmini fiyatı öğrenebilirmiyim

  • Admin
   14 Eylül 2020, 12:18

   merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Elif
  7 Eylül 2020, 12:01

  Merhaba fiyat nedir

  • Admin
   7 Eylül 2020, 15:46

   ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • B
  18 Ağustos 2020, 14:17

  Merhaba alt pacaklarımda 5 cm parantez şeklinde yamukluk var düzeltme işlemi için fiyat verirmisiniz

  • Admin
   25 Ağustos 2020, 16:34

   merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Dilara
  6 Ağustos 2020, 14:44

  Merhaba parantez bacak problemim var diz yukarisindan itibaren. Bacaklarım ince sanırım bununda bu görüntüde etkisi var. Fiyat alabilir miyim ve koltuk değneği kullanmak şart mı?

  • Admin
   7 Ağustos 2020, 17:24

   merhabalar hayırlı günler ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Baba
  25 Temmuz 2020, 11:17

  Merhabalar x bacak düzeltme ameliyat ücretleri nedir acaba

  • Admin
   25 Temmuz 2020, 11:51

   merhabalar hayırlı günler ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Furkan Bugday
  16 Temmuz 2020, 16:42

  Disa dogru hafif yamukluj var ucret ogrenebilir miyim

  • Admin
   17 Temmuz 2020, 11:48

   merhabalar hayırlı günler ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Gizli
  10 Temmuz 2020, 20:05

  merhaba, fiyat alabilir miyim?

  • Admin
   11 Temmuz 2020, 17:41

   merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Esma
  10 Temmuz 2020, 19:30

  Parantez bacak sorunum var aynı zamanda uyluktan ayrık bacaklarim ne kadar sürede bı iyileşme sağlanabilir ve ortalama ücreti nasıldır tek ameliyatla ikisi de çözülebilir mi

  • Admin
   11 Temmuz 2020, 17:39

   merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Gülten Taşatar
  18 Haziran 2020, 16:48

  İyi günler 52 yaşındayım bacaklarımda parantez şeklinde eğrilik var ve yıllarca bundan hep utandım ve hep kamufle etmek zorunda kaldım.Bu eğrilik düzeltme ile ilgili olarak yapılabilecekleri okudukça ben de olmalıyım diye düşünüyorum
  Bu konuda süreç ve ücret konusunda tahminen bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkür ederim iyi günler of

  • Admin
   19 Haziran 2020, 17:27

   merhabalar hayırlı günler.
   Eğrilik düzeltmede doğrudan kemiği düzeltecek bir tedavi uygulanıyor. Ameliyatla kemikleriniz eğrildiği noktadan kesilip doğru açı veriliyor. Ve ardından o şekilde plaklarla sabitleniyor. Ameliyattan uyandığınızda bacaklarınız düzleşmiş oluyor. Tamamen bacak içerisinden uygulanan bir sistem olduğu için dış cihaz(ilizarov) sistemlerine göre daha konforlu bir süreç geçiriyorsunuz.

   Ertesi gün bacaklarınızın üzerine basıp yürüyebiliyorsunuz. Sadece tedbiren ilk 4-6 hafta koltuk değneği tavsiye ediyoruz. Sonrasında ise serbest oluyorsunuz.

   kronik bir rahatsızlığınız yoksa ve kemik mineral yoğunluğunuz iyiyse ameliyat yapılabilir. 52 yaşındasınız testleriniz kontrolleriniz tamamlanır engel bir durum görülmezse ameliyat yapılabilir.

   ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • cemre
  4 Haziran 2020, 00:12

  merhaba fiyatı nedir

  • Admin
   4 Haziran 2020, 15:03

   merhabalar Cemre hanım ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Hilaal
  30 Mayıs 2020, 23:31

  Merhabalar benim bacagimda rotasyon var sag bacagim 39 derece sol bacağımda ise 29 derece dönme varmis. Ayrica sol bacağımde emin olmamakla birlikte 3 cm kisalik varmis Ic cihazla hem egrilik hem de uzatma mümkün müdür? Bir de fiyat ogrenebilir miyim?

  • Admin
   31 Mayıs 2020, 12:59

   merhabalar Hilal hanım
   Eğrilik iç veya dış cihazlarla düzeltilebilir. iç cihazla düzeltme ve uzatma dış cihaz ile de düzeltme ve uzatma yapılabilir.
   ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.