Amerikalı Hastamızın Boy Uzatma Süreci

Boy uzatma ameliyatını ve sürecini bizimle geçirmek için Amerika’dan gelen hastamızın süreci yakın zamanda tamamlanmıştır. Ağustos 2022’de ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olan hastamız, boy uzatma yöntemine karar verme sürecinde hasta temsilcimizle sürekli irtibattaydı ve kendisi için en doğru yöntemin hangisi olduğuna karar vermede ihtiyacı olan tüm bilgilendirmeyi doktorumuzdan aldı.

Hastamız bize ilk başvurduğunda LON yani Kombine yöntemiyle ameliyat olacaktı. Daha sonra doktorumuzla istişare etmesiyle beraber kendisi için en iyi yöntemin Precice 2 olduğuna karar verdi. Bunun sebebi Precice 2’de daha az yara izi riski olması. Kombine yönteminde hem içeriden hem dışarıdan cihaz yerleştirilir ve 2-3 ay gibi kısa bir sürenin sonunda dışarıdaki cihaz çıkarılır. Ancak Precice 2’de sadece içeriden motorlu bir çivi yerleştirilmektedir ve cihaz sadece içeride bulunduğundan dolayı yara izi riski oldukça düşüktür. Doktorumuzun bu yöntem yönlendirmesi sayesinde hastamız konforlu bir boy uzatma süreci geçirmiştir. 

Hastamızın önceki boyu 167 cm iken şuanda boyu 175.8 cm’ye ulaşmıştır.

Bu resim hastamızın ameliyatından önce çekilmiştir

36 yaşındaki Amerikalı hastamız, femur yani üst bacaktan kemik uzatma ameliyatı olmuştur. Precice 2 yönteminde maksimum çivi uzaması 8 cm’dir fakat bazı özel durumlarda çivi ekstradan birkaç mm daha uzamaya izin verip pay bırakabiliyor. Bu hastamızın kemik içi boşluğu geniş olduğundan 5-6 mm’ lik bir boşluk bırakılmaya kemiği izin verir haldeydi. 

Amerikalı hastamızın boy uzatma serüveni

Bu resim hastamızın boy uzatma sürecindeyken çekilmiştir ve uzama işlemi uzaktan kumandayla gerçekleştirilir.

Herkesin kemiği bu boşluğa izin vermiyor fakat hastamız şanslıydı ve onun talebi üzerine ameliyat sırasında kemik kırılırken bir miktar fazladan boşluk bırakıldı ve hastamız toplamda 8.8 cm uzadı. Hastamızın kemik içi boşluğu geniş olduğundan dolayı da 12.7 mm’lik olan en kalın iç çivi (intramedullary) kemiğine yerleştirildi.

Amerikalı hastamızın boy uzatma ameliyatı süreci

Bu X-Ray, hastamızın kemiğinin içine yerleştirilmiş iç (intramedullary) çiviyi göstermektedir.

Bu hastamız özellikle ameliyat öncesi egzersizlerini çok düzenli bir şekilde yaptı ve ameliyattan önce sıkı bir hazırlıktan geçti. Ameliyattan 3-4 hafta önce egzersizlere başlamak oldukça önemlidir. Yapılan bu egzersizler sayesinde doğru duruş oluşur, kas ve sinir gelişmesi gerçekleşir ve kasların yeterince esnek olması, ameliyat sonrası uzama sürecinin rahat geçmesi açısından oldukça önemlidir. Amerikalı hastamızın prensipli bir şekilde egzersizlerini yapması konforlu bir uzama süreci yaşamasını sağlamıştır. Ameliyat öncesi yapılması gereken egzersizleri hasta temsilcimize ulaşıp, isteyebilirsiniz.

Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları hastamızın süreci yeni bittiği için hazırlanmaktadır, yakında yazıya yüklenecektir.

Başka bir hastamızın daha başarı hikayesini okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

    Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir