Ameliyattan 6 Sene Sonra Hastamız ve Yorumları

Boyumun kısa olması beni hep psikolojik olarak olumsuz etkilerdi. O yüzden boyumu uzatmak için uzun süre araştırma yaptım. İlaçlar, boy uzatacak tüm egzersizler ve aklınıza gelebilecek birçok farklı yol denedim ama hiçbir sonuç alamadım. Boyumun uzamasını çok istiyordum, o yüzden büyüme epifiz plaklarımın durumunu öğrenmek için elimin röntgenini çektirdim ve plaklarımın kapandığını öğrendim.
Artık ameliyat dışında boyumun uzamayacağını biliyordum. Yaklaşık bir sene ameliyat yöntemlerini ve bilinen doktorları araştırdım.
Sonunda ilizarov yöntemiyle tibia kemiklerimi uzatmaya karar verdim.

Ameliyatım güzel geçti ve ameliyattan birkaç gün sonra walker yardımıyla yürümeye başladım. Yaklaşık bir ay destek alarak yürüdüm.
Uzamam 4 cm olduğunda sinir ve kas ağrılarım olmaya başladı; uzatma arttıkça ağrılarım da artıyordu. Ama benim hedeflediğim, 7 cm uzamaydı.
7 cm uzamam bittikten sonra, kas ve sinir ağrılarım da azaldı. Süreç aslında benim yüzümden zor geçti diyebilirim. Çünkü, fizik tedavi egzersizlerinin hiçbirini yapmadım, tembellik etmiş oldum.
Yaklaşık 1 yıl 10 gün sonra cihazlar bacağımdan çıkarıldı. Fizik tedaviyi hiç yapmadığım için balerin sendromu yaşadım; desteksiz yürümem 1 ayımı daha almıştı.

Şimdi, ameliyatımın üzerinden 6 sene geçti. Bacaklarımda hiç ağrı yok. Ameliyat öncesinde insanlar kış aylarında kesik yerlerinde acı hissedeceğimi söylerdi; ama öyle bir şey de olmadı. İlizarov yöntemiyle ameliyat olduğum için, bacaklarımda onar iz var. Ama bu izler şuan açık renkteler ve beni hiç rahatsız etmiyor.

Şuan zıplamamda koşmamda sorun yok. Bir tek hızlı koştuğum zamanlarda hemen yorulabiliyorum.
Eğer boy uzatma ameliyatı yaptırmaya karar verirseniz, uzatma döneminizde mutlaka fizik tedavi yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Ameliyatın kendisi kadar fizik tedavi de çok önemliymiş, ben bunu biraz geç anladım.

Tüm bunlara rağmen, şu an aynaya baktığımda mutluyum. İyi ki bu ameliyatı yaptırmışım diyorum 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir